Szukasz zawodowego pomysłu na siebie w Nowym Roku? Zastanawiasz się nad pracą w opiece i nie wiesz z której strony ugryźć temat, żeby znaleźć dobre zlecenie i nie trafić na stelę minę? A może boisz się, że sobie nie poradzisz? Sprawdź jak bezpiecznie i sprawnie znaleźć zlecenie dla siebie!

Nowy Rok wiąże się z planowaniem zmian, postanowieniami a w śród nich bardzo często jest zmiana sytuacji finansowej- praca opiekunki umożliwia to osobom bez formalnych kwalifikacji, ale też pielęgniarkom, opiekunom osób niepełnosprawnych czy osobom na emeryturze, które chcą sobie dorobić czy zobaczyć przy okazji nowe miejsca. Wiesz, że w Niemczech pracuje około 500 tys. polskich opiekunek? Każda z tych osób kiedyś zastanawiała się, tak jak ty, jak zacząć.

 

Krok 1.
Zastanów się jakie są twoje mocne strony, jakimi osobami się opiekowałaś/ opiekowałeś do tej pory. Najlepiej spisz to na kartce z datami. To usprawni rekruterom przygotowanie twojego formularza, aby zachęcał rodzinę do decyzji o powierzeniu swoich starszych krewnych w twoje ręce. Dobry formularz to często 90% sukcesu

 

Krok 2.
Rozważ wszystkie dostępne formy zatrudnienia, ich zalety i wady. Jako opiekunka możesz pracować na polskich warunkach np. umowach zlecenie ale też na niemieckich warunkach zatrudnienia, możesz założyć gewerbę. Wybierz, które warunki będą dla Ciebie odpowiednie i zabezpieczą również twoją przyszłość na czas starości lub choroby, gdy sama będziesz potrzebować pomocy. Na pierwszy wyjazd polecam wyjazd przez firmę, która zajmie się formalnościami, co sprawi, że będzie CI łatwiej odnaleźć się w nowej sytuacji zawodowej. Będziesz też pewna/ pewny, że o niczym nie zapomniałaś/ zapomniałeś. Sama, jako rekruter, roztaczam opiekę nad osobami, które dopiero zaczynają stawiać pierwsze kroki w branży opiekuńczej.

 

Krok 3.
Pomyśl o tym czego oczekujesz od pracodawcy. Często zdarza się, że pierwszy wyjazd jest na szybko a potem okazuje się, że nie tego oczekiwałaś/ oczekiwałeś. Mów o swoich oczekiwaniach formalnych, pytaj o składki do ZUS. Nie bój się zapytać o zasady wypłacania wynagrodzenia. Jeżeli decydujesz się na zatrudnienie na podstawie umowy zlecenie, pamiętaj, że masz prawo do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, które umożliwi Ci finanse na czas choroby.

 

Krok 4.
Na rynku jest ogromna ilość agencji pracy dla opiekunów seniorów za granicą, kiedy wpiszesz w google to pojawi się kilkaset wyników z fantastycznymi opisami firm. Jak wybrać tę właściwą? Poczytaj opinie, zapytaj bardziej doświadczonych opiekunek i opiekunów. Szukaj agencji, które pokazują wypowiedzi swoich opiekunów, przeprowadzają wywiady. Dla części moich opiekunów istotne było spotkanie w biurze lub rozmowa z zmiennikiem gdy oferowałam zlecenie. Pamiętaj, że opinie mogą być subiektywne. Ważne, jest pierwsze wrażenie. Jeżeli twój rekruter jest dostępny telefonicznie, tłumaczy wszystko, sprawdza szczegóły i pomaga np. z wypełnieniem formalności, czujesz się zaopiekowany- jest to dobry wybór. Decyduj się tylko na jedną ofertę w jednej firmie, podopieczni chcą słownej opiekunki/ opiekuna.

 

Krok 5.
Zaufaj swojemu rekruterowi i koordynatorowi. Wszystkie osoby wspierające twój wyjazd chcą dla Ciebie jak najlepiej. Nie obawiaj się weryfikacji znajomości języka, jest to dla twojego dobra. Dzięki temu możemy dobrać zlecenie, tak abyś mógł porozumieć się z podopiecznym i rodziną w komfortowy sposób. Zaoszczędzi Ci to sporo stresu w pierwszych dniach pracy w obcym kraju. Zdarzają się też oferty bez znajomości języka, więc nie musisz obawiać się, że jeśli dopiero się uczysz, nie będzie dla Ciebie zlecenia. Część firm, w tym Medcare24, organizuje kursy języka niemieckiego z gwarantowanymi wyjazdami. Skorzystaj z tej opcji!

 

Krok 6.
Dobra oferta to nie tylko taka, za 1700 euro do jednej, mobilnej osoby. Dobra oferta to przede wszystkim oferta sprawdzona. Będąc rekruterem w Medcare24 zauważyłam, że rzetelna informacja od zmiennika jest bardzo ważna dla osób przecierających szlaki w branży opiekuńczej. Na pierwszy wyjazd dobrze zdecydować się na opiekę nad osobą, która cierpi na znane nam choroby, aby nie przytłoczyć się nowymi obowiązkami. Decyduj się tylko na jedną ofertę w jednej firmie, podopieczni chcą słownej opiekunki/ opiekuna.

 

Krok 7.
Przeczytaj umowę. Zapytaj o zapisy, które budzą twoje wątpliwości, czasem brzmią bardzo groźnie a okazuje się, że zabezpieczają Cię przed różnymi sytuacjami jak np. praca bez przerwy czy przymus wykonania dodatkowych czynności. Ważne też jest, aby podać osobę do kontaktu w razie gdyby cos się wydarzyło np. wypadek na zleceniu czy nagła choroba., pobyt w szpitalu itp. Zawsze będziesz czuła się bardziej komfortowo, kiedy ktoś bliski będzie mógł Ci pomóc.

 

Dzięki tym siedmiu krokom będziesz mogła/ mógł spokojnie wyjechać na pierwsze zlecenie bez dodatkowego stresu i zastanawiania się co jeszcze powinnaś/ powinieneś załatwić.