Zaświadczenie A1 = Legalna praca w opiece

Przed wyjazdem do pracy w Niemczech w roli opiekuna osoby starszej, zadbaj o legalizację swojego zatrudnienia. W całym procesie niezwykle ważne jest zaświadczenie A1, które legalizuje pracę w Niemczech. Dokument ten stanowi potwierdzenie tego, że pracownik opłaca składki na ubezpieczenie społeczne w kraju pochodzenia oraz jest ubezpieczony. W tym artykule sprawdzimy, czym dokładnie jest zaświadczenie A1, jak je uzyskać i dlaczego jest takie ważne.

Czym jest zaświadczenie A1?

Na samym początku warto zrozumieć, czym właściwie jest zaświadczenie A1. To dokument, który potwierdza fakt opłacania przez pracodawcę składek na ubezpieczenie społeczne pracownika w kraju jego pochodzenia. Dzięki temu dana osoba może korzystać z opieki medycznej na zleceniu za granicą, co jest ważne również z punktu widzenia służb socjalnych i pracodawcy. Brak zaświadczenia A1 może grozić poważnymi konsekwencjami finansowymi, a nawet wydaleniem z Niemiec i utratą zatrudnienia w opiece nad seniorami. Zaświadczenie A1 jest również niezbędne w przypadku ubiegania się o kartę EKUZ wydawaną w celach nieturystycznych. 

Jakie warunki musisz spełnić, aby otrzymać zaświadczenie A1?

Zaświadczenie A1 jest niezwykle ważne nie tylko w sektorze opieki nad osobami starszymi w Niemczech. Tak naprawdę wymagane jest również w innych branżach, przy czym wytyczne i warunki różnią się w zależności od sektora. Aby otrzymać zaświadczenie A1 przy opiece nad seniorami, należy spełnić następujące warunki:

  • posiadać tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce;
  • wykonywać pracę z okresowymi powrotami do Polski;
  • być zatrudnionym przez firmę zarejestrowaną i prowadzącą działalność w Polsce lub prowadzić własną działalność gospodarczą;
  • wyjechać do Niemiec jako pracownik delegowany do opieki. 

Jak uzyskać zaświadczenie A1?

Po spełnieniu kryterium opiekun może ubiegać się o uzyskanie zaświadczenia A1. W tym celu należy wypełnić dedykowany wniosek i przedłożyć go w ZUS. Zgodnie z aktualizacją przepisów z 2022 roku od kwietnia ubiegłego roku wnioski można składać tylko w formie elektronicznej. W ten sposób można otrzymać również potwierdzenie złożonego wniosku i sprawdzić status swojej sprawy. W imieniu pracownika wniosek o zaświadczenie powinien złożyć pracodawca lub osoba na samozatrudnieniu prowadząca działalność gospodarczą. Nie może tego zrobić osoba, która pracuje na prywatnym zleceniu “na czarno”. 

W standardowym trybie zaświadczenie A1 wydawane jest niezwłocznie. Jeżeli wymaga to postępowania wyjaśniającego, to dokument otrzymuje się w ciągu miesiąca. Do dwóch miesięcy może trwać oczekiwanie w przypadku bardziej skomplikowanych kwestii.

Legalne zatrudnienie z SeniHelp24

Zespół SeniHelp24 kładzie duży nacisk na to, aby zapewnić legalne zatrudnienie opiekunom wyjeżdżającym do Niemiec. Każdy pracownik zgłoszony jest do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS. Ponadto SeniHelp24 wspiera opiekunów w uzyskaniu pracowniczej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (karty EKUZ). Dotyczy to osób zatrudnionych na polską umowę. Alternatywą jest zatrudnienie opiekuna na umowę niemiecką lub umowę o współpracy w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą. 

Każda osoba z umową polską wyjeżdżająca do pracy w Niemczech z SeniHelp24 posiada zaświadczenie A1, które jest gwarancją legalności zatrudnienia. Opiekunowie zatrudnieni na umowę niemiecką otrzymują dostęp do niemieckiej kasy chorych Krankenkasse. Do tego dla bezpieczeństwa i spokoju pracowników firma obejmuje ich prywatnym ubezpieczeniem na czas podróży do Niemiec i czas powrotu do Polski. 

Bezpieczny wyjazd do Niemiec z SeniHelp24

Ze względów bezpieczeństwa warto postawić na sprawdzonego partnera w obszarze wyjazdu do pracy w Niemczech w roli opiekuna seniora. Jako SeniHelp24 od lat wspieramy Polaków w organizacji wyjazdu do Niemiec w celach zarobkowych w opiece. Dokładnie weryfikujemy każde pojedyncze ogłoszenie oraz pomagamy w dobraniu go bezpośrednio do potrzeb danej osoby. Razem z nami zapewnisz sobie bezpieczny wyjazd do Niemiec oraz zadbasz o niezbędną dokumentację. Zapraszamy do kontaktu. 

Aktualne oferty pracy w opiece w Niemczech – Senihelp24 rekrutuje

Chcesz poznać aktualne oferty pracy? Sprawdź ofertę na stronie internetowej https://senihelp24.pl/oferty-pracy/ lub zapoznaj się z listą ofert pracy w naszej aplikacji 

W razie pytań, zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego!

+48 58 558 80 82

biuro@senihelp24.pl